Košík
 
Registrácia | Prihlásenie

Kamil Kozub (1980), Akad. mal.

Kamil Kozub, Akad. mal.

Slovensko

Životopisné údaje

Kamil Kozub sa narodil 14. 10. 1980 v Starej Ľubovni. 2000-2006) študoval v Ateliéri maľby (prof. Ján Berger) na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho diplomová práca „20 X 30“, za ktorú bol ocenený Cenou rektora VŠVU za najlepšiu diplomovú prácu v odboroch voľných umení v roku 2006, pozostávala z 92 obrázkov rozmerov 20x30 cm. Práca získala aj medzinárodné ocenenie, keď bola prezentovaná medzi pätnástimi najlepšími európskymi absolventmi vysokých výtvarných škôl na prvej medzinárodnej výstave START POINT 2006 v českej renomovanej galérii Sýpka a hrad Klenová. Výber jeho námetov je široký, od fragmentov prírody, krajiny, zvieracích motívov až k figurálnym motívom, z ktorých dominantnú úlohu zohráva portrét. Kozubov maliarsky prejav definuje bohatá škála výrazových znakov, bravúrne narábanie s farbou, expresívny rukopis. Profesor Berger charakterizoval Kozuba ako maliara so skvelou a typicky maliarskou predstavivosťou, schopnosťou intenzívneho prepisu vecí obecných, vecí všeobecne známych do pozoruhodného stavu intímneho priblíženia.

Zhodnotenie tvorby

Celú tvorbu Kamila Kozuba nezávisle od témy, námetu a formy spracovania definuje jedno-burcujúca naliehavosť výpovede. Dokáže rovnako intenzívne a zároveň senzitívne vnímať krajinu, zvieratá aj ľudí. Pričom tieto realistické prvky sugestívne mieša s iracionalitou a útočí na naše zmysly vypätou emocionálnosťou. Premyslenou kompozíciou, vrstvením farieb a ich premaľbami stupňuje intenzitu výrazu. Jeho obrazy nenechajú diváka byť ľahostajným, vytrhávajú ho z letargie a nútia k zamysleniu svojou dramatickosťou, expresivitou a neobyčajnou invenciou. Výrazné maliarske gesto je podmienené neustálym hľadaním a objavovaním podstaty života a vlastnej existencie. Strhujúce stvárnenie ľudí a samého seba nesie stopy zveličenia a nadsázky, ale práve extrémnou vypätosťou výrazu vybičuje vnímanie zobrazovaného subjektu. Snaha dostať sa pod povrch vecí, hľadať a skúmať možnosti svojbytného umeleckého vyjadrenia posúvajú autora k novým víziam.

Od roku 2006 sa venuje pedagogickej práci na Združenej strednej umeleckej škole v Kežmarku.

Samostatné výstavy

2002 výstava v Podolínci 2006 víťaz Ceny rektora- cena za najlepšiu diplomovú prácu, galéria Médium, Bratislava 2006 galéria GUBA, samostatná výstava, Bratislava 2010 Galéria u anjela, Kežmarok.

Skupinové výstavy

2002 Traja pod kostolom, Svätý Jur 2004 výstava v Auparku, Bratislava 2005 Súhvezdie umenia, galéria Provinčný Dom, Stará Ľubovňa 2005 Ecce- Homo- Ikona, Nitrianska Galéria, Nitra 2005 putovná kolektívna výstava Montrouge 2005 – Montrouge – Francúzsko, Amarante – Portugalsko, L´hospitalet – Španielsko, Salzburg – Rakúsko a Genova – Taliansko 2005–2006 Prievan v súčasnej slovenskej maľbe, Banská Bystrica, Praha, Liptovský Mikuláš 2006 výstava obrazov s J. Pečarkom v galérii Provinčný Dom, Stará Ľubovňa 2006 Start Point, Česká republika, výstava najlepších diplomových prác strednej Európy 2007 kolektívna výstava, kaštieľ Oščadnica, sympózium 2009 kolektívna výstava, Elektráreň, Poprad 2010 Ateliér maľby, Koceľova 23 výstava absolventov prof. Jána Bergera.