Košík
 
Registrácia | Prihlásenie

Ildikó Pálová

Ildikó Pálová

Slovensko

Životopisné údaje

Ildikó Pálová je špecifický solitérny fenomén mladej slovenskej maľby. Ide o autorku, ktorú nie je možné zaradiť k žiadnej skupine, „škole“ či smeru. Jej životné príbehy a spôsob ich prezentácie sú miestami až desivo strhujúce. Autorka maľuje, pretože musí. Musí vypovedať svoje zážitky a samotné maľovanie ju oslobodzuje od vlastnej vnútornej rozorvanosti. Hoci prostredie malého mesta (Rimavská Sobota) ani rodinné prostredie ju ani v najmenšom nesmerovali či neinšpirovali k umeleckej tvorbe, k výtvarnému umeniu inklinovala už od detských rokov. Počas štúdia a krátko po ňom sa venovala expresívnej figurálnej tvorbe, ako aj portrétnej tvorbe (prevažne so silným sociálnym kontextom), kde sa snažila skôr o vystihnutie charakteru ako o konkrétnu podobu. Rovnako to bolo aj pri jej viac-menej fiktívnych autoportrétoch, v ktorých sa zobrazovala ako stará žena. Už vtedy pôsobili jej maľby značne dynamicky s nepokojnou líniou.
Postupne, tak ako žila, vytvárala aj rozmernejšie cykly viažuce sa k miestam, kde strávila dlhšiu dobu – či už to bolo Nemecko, kde bola násilím zadržiavaná a fyzicky a psychický týraná, alebo Anglicko, kde sa starala o starých ľudí. Neskôr zaznamenávala zážitky z pobytov na psychiatrii, rozsiahla bola aj jej tvorba v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote. Aktuálne reagovala na zážitky so svojimi blízkymi, rozmerný cyklus vytvorila aj zo svojho vzťahu – od zoznámenia sa so svojím manželom cez tehotenstvo a pôrod až po zobrazenia syna Dávida, či už v prírode, so zvieratami, alebo v cirkuse. S trochu nadnesenosti by sa dalo konštatovať, že od záznamov ponižovania sa dostáva do štádia zobrazovanej lásky a šťastia z chvíľ strávených so svojím synom.

Samostatné výstavy

2013: Ildiko Pálová, Viedenské príbehy, SOGA-Bratislava

2010: Mladá Slovenská Maľba - Ildikó Pálová, Pálffyho palác, Galéria mesta Bratislavy

2008: Ildikó Pálová - Doma v Rimavskej Sobote, Galéria LINEA, Bratislava

2005: Ildikó Pálová - Prvá samostatná výstava, Rimavská Sobota

Skupinové výstavy2013: La Belle Peinture II/ Pekná maľba II, Pistoriho palác, Bratislava

2013: Ping-pong, Dom umenia, Bratislava

2012: Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach, AMoYA, Praha

2011: INTER-VIEW, Nitrianska galéria

2008 - 2009: 1960 -> SÚČASNOSŤ, Galerie hl. města Prahy, Dům U Zlatého prstenu, Praha

2007: Mladá slovenská maľba - Nová krv, Galéria mesta Bratislavy

2006: Cena Oskára Čepana, Galéria Medium, Bratislava

2006: Stop násiliu na ženách, Amnesty International, Bratislava

2005 - 2006: Prievan v slovenskej maľbe, Považská galéria umenia - Žilina, Štátna galéria - Banská Bystrica, Galéria hlavného mesta Prahy - Praha, Galéria P. M. Bohúňa - Liptovský Mikuláš

2005: Katedra výtvarných umení a intermédií, Múzeum Vojtecha Löfflera, Košice

2004: Under the Blue Sky, Open Gallery, Bratislava

Publikácie spomínajúce autora

I.Jančár: Ildiko Pálová, Viedenské príbehy,2013. Katalóg k výstave v SOGA

Ivan Jančár: Ildikó Pálová, Raz hore a raz dole, vydalo Vydavateľstvo Krása, Bratislava, 2010. Katalóg k výstave v Galérii mesta Bratislavy, 2010

Ildikó Pálová, Doma v Rimavskej Sobote, vydala Galéria Linea, Bratislava, 2008. Text Beata Jablonská. Katalóg k výstave.

Nová krv, Mladá slovenská maľba, vydalo Vydavateľstvo Krása, Bratislava, 2007. Text Ivan Jančár. Katalóg k výstave v Galérii mesta Bratislavy, 2007.

Ildikó Pálová, katalóg k výstave, vydala Mestská galéria Rimavská Sobota, 2005. Text Gabriela Garlatyová